غزوه‌ یی بنی مصطلق

0 197

در شعبان سال پنجم هجری به پیامبر اسلام خبر دادند که «حارث بن ابی ضرار»، رئیس قبیله‌ ی بنی مصطلق قصد حمله به مدینه را دارد.
پیامبر اسلام «بُرَیده اَسلمی» را برای روشن شدن درستی این موضوع نزد قبایل بنی مصطلق فرستاد. «بُریده» نزد حارث بن ابی ضرار رفت و با او در این ارتباط به بحث و گفتگو پرداخت.
بعد از آن به مدینه برگشت و ماجرا را برای پیامبر اسلام تعریف نمود.
پیامبر اسلام وقتی که تصمیم قطعی حارث برای حمله به مدینه را شنید، قصدِ جنگ به سوی قبیله ‌ی بنی مصطلق نمود و زید بن حارث را در مدینه جانشین خود کرد.
رئیس قبیله‌ ی بنی مصطلق فردی جاسوس را برای اطلاع از تعداد سپاهیان اسلام به سمت سپاهیان اسلام اعزام کرد که به دست مسلمانان کشته شد. خبر کشته شدن فرد اعزامی به سوی سپاه اسلام و همچنین حرکت پیامبر اسلام و یارانش به سوی قبیله ‌ی بنی مصطلق، «حارث بن ابی ضرار»، رئیس آن قبیله را دچار ترس و هراس نمود.
پیامبر اسلام وقتی که به ناحیه ‌ای به نام «مُریسیع» رسید، آماده‌ ی نبرد شد. از طرفی دیگر حارث نیز خود را برای نبرد آماده کرده بود.
پیامبر اسلام همانند همیشه قبل از جهاد، آنان را به اسلام دعوت نمود، اما از آن‌جایی که آنان دعوت اسلام را نپذیرفتند، با یکدیگر مشغول جنگ گردیدند. هر دو سپاه ساعتی به تیراندازی علیه یکدیگر پرداختند. بعد از آن، مسلمانان به کفار حمله کردند؛ به گونه ‌ای که حتی مجالی برای فرار باقی نماند.
تعداد ده نفر از کافران کشته شد و بقیه به اسارت درآمدند.
در این غزوه، زنان و فرزندان کفار که همراه آنان بود، نیز به اسارت در آمدند. در میان این اسیران، «جویریه»، دختر رئیس قبیله‌ ی بنی مصطلق وجود داشت که به ازدواج پیامبر اسلام در آمد.
وقتی که مسلمانان از ازدواج پیامبر اسلام و جویریه اطلاع حاصل نمودند، به احترام پیامبر اسلام تمامی اسیران را آزاد کردند و این یکی از تدابیر مهم و با ارزش پیامبر اسلام بود که در این غزوه به کار بردند که نتیجه ‌ی آن، آزادی تمامی اسیران و بر قراری صلح بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 13 =