عام الوفود

0 258

پس از غزوه تبوک و تسلیم طائف، نفوذ اسلام به تمام شبه جزیره‌ عربستان گسترش پیدا نمود و از آن پس دائماً و فدها و قبیله ‌ها و امیران و بزرگان عرب به مدینه می ‌آمدند و به اسلام روی می ‌آوردند.
کسانی که به مدینه می ‌آمدند معمولاً در خانه ‌های اصحاب و یاران پیامبر اسلام جا و غذا داده می‌ شدند و آنان نیز وقت نماز حاضر می ‌شدند و در حضور تمامی اصحاب، رای و نظر خود را اظهار می ‌کردند و پس از قبول دین با نامه‌ ای از جانب پیامبر اسلام و گرفتن پولی برای خرج راه خود، به وطن خود باز می ‌گشتند و غالباً پیامبر اسلام نیز کسانی را برای گرفتن صدقه و تعلیم دین و قرآن همراه آنان می ‌فرستاد.
سال نهم هجرت را از آن جهت عام اولوفود (هیأت‌های اعزامی) نامیدند که گروه گروه هیأت‌ ها و دسته ‌های مختلف برای پذیرش اسلام به مدینه می ‌آمدند و اسلام را می ‌پذیرفتند و آنگاه خداوند نیز سوره‌ نصر را نازل فرمود:
﴿إِذَا جَآءَ نَصۡرُ ٱللَّهِ وَٱلۡفَتۡحُ١ وَرَأَيۡتَ ٱلنَّاسَ يَدۡخُلُونَ فِي دِينِ ٱللَّهِ أَفۡوَاجٗا٢ فَسَبِّحۡ بِحَمۡدِ رَبِّكَ وَٱسۡتَغۡفِرۡهُۚ إِنَّهُۥ كَانَ تَوَّابَۢا٣﴾ [النصر: 1-3]
«هنگامی که یاری خدا و پیروزی (فتح مکه) فرا می‌رسد. و مردم را می‌بینی که دسته دسته و گروه گروه داخل دین خدا می‌شوند، پروردگار خود را سپاس و ستایش کن و از او آمرزش بخواه، به راستی که خدا بسیار توبه پذیر است»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − یک =