داستان ساختن مسجد ضرار

0 228

قبل از رفتن پیامبر اسلام به تبوک، عده ‌ای از منافقین که از رفتن به جنگ خودداری نموده بودند، نزد پیامبر اسلام آمدند و گفتند:
ما این مسجد را برای نیازمندان و بیماران و برای شب ‌های باران و سرما ساخته ‌ایم و از شما تقاضا داریم که در آن قبل از رفتن به تبوک نماز بخوانید. پیامبر اسلاماین امر را به بازگشت موکل کردند، اما در هنگام بازگشت از تبوک به ایشان خبر رسید که اینان این مسجد را فقط برای این که از اهمیت مسجد قبا – که اولین مسجدی بود که بر اساس تقوا ساخته شده بود بکاهند، ساخته‌اند.
لذا پیامبر اسلام دستور داد که «مالک بن الدخشم» و «معن بن عدی» این مسجد را تخریب نموده و آتش زنند. خداوند در این باره می‌ فرماید:
﴿وَٱلَّذِينَ ٱتَّخَذُواْ مَسۡجِدٗا ضِرَارٗا وَكُفۡرٗا وَتَفۡرِيقَۢا بَيۡنَ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ وَإِرۡصَادٗا لِّمَنۡ حَارَبَ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ مِن قَبۡلُۚ وَلَيَحۡلِفُنَّ إِنۡ أَرَدۡنَآ إِلَّا ٱلۡحُسۡنَىٰۖ وَٱللَّهُ يَشۡهَدُ إِنَّهُمۡ لَكَٰذِبُونَ١٠٧ لَا تَقُمۡ فِيهِ أَبَدٗاۚ لَّمَسۡجِدٌ أُسِّسَ عَلَى ٱلتَّقۡوَىٰ مِنۡ أَوَّلِ يَوۡمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِۚ فِيهِ رِجَالٞ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُواْۚ وَٱللَّهُ يُحِبُّ ٱلۡمُطَّهِّرِينَ١٠٨﴾ [التوبة: 107-108]
«وکسانی هستند که مسجدی را بنا کردند و منظورشان از آن، زیان و کفرورزی و تفرقه اندازی میان مومنان و کمینگاه ساختن برای کسی بود که قبلاً با خدا و پیامبرش جنگیده بود و سوگند هم می‌خوردند که قصد جز نیکی نداشته‌اند؛
اما خداوند گواهی می‌دهد که آنان دروغ دمی‌گویند. ای پیامبر! هرگز در آن نایست و نماز مگذار! مسجدی که از روز نخست بر پایه ‌ی تقوا بنا گردیده است، سزاوارتر است که در آن بر پای ایستی و نماز بگذاری.
در آنجا کسانی هستند که می‌ خواهند خود را پاکیزه دارند و خداوند هم پاکیزگان را دوست می‌دارد».
آری، خداوند هدف و قصد آنان را از ساختن این مسجد مشخص نمود و فرمود:
آنان افرادی دروغگو و خیانت پیشه‌اند که فقط خواستار تفرقه و اختلاف بین مسلمانان هستند. به این ترتیب آنان را رسوا و رو سیاه نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =