وحدت؛ راه‌ حل برون ‌رفت جهان اسلام از معضلات کنونی

0 375

وحدت؛ راه‌ حل برون ‌رفت جهان اسلام از معضلات  کنونی
یکی از معضلات گلوگیر جهان اسلام همانا نبود وحدت میان مسلمین است. که از ممر مسلمانان روز افزون به بدبختی ها، جنگها قتلهای بی رحمانه، خون ریزی های ناحق، فقر و بی خانمانی، مهاجرت ها و امثال این مصیب ها دست و گریبان اند. از همین جاست که الله متعال در قرآن کریم می‌فرماید:
(وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ‌ وَالتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ)[1] و می‌فرماید: (وَلَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْ‌ضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا)[2] و همچنین می‌فرماید: فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْ‌ضِ.[3] در تمام این آیات از فساد در زمین و همکاری بر گناه و دشمنی نهی شده است و یقیناً هیچ فسادی بزرگ‌تر از تفرقه در میان مسلمین نیست؛ زیرا اختلاف‌افکنی و تفرقه باعث کینه و دشمنی میان مسلمین می‌گردد و کینه، سبّ و شتم می‌آورد و باعث تبرّی یکی از دیگری می‌شود و این امور، جنگ و قتل و همراهی با دشمن و هزاران گناه دیگر را به همراه دارد. این همان مشکل امروز جهان اسلام است که به وضوح دیده می‌شود و برخی از گروه ها و کشورها و بعضی از فرق های گمراه و تکفیری به این تفرقه دامن می‌زنند و برای دشمنان قسم‌خورده اسلام راه نفوذ در جهان اسلام را هموار می‌سازند و باعث در تنگنا قرار دادن مسلمین می‌شوند که برای الله رب العزت قیام کرده‌اند و برای الله تعالی با دشمنان اسلام می‌جنگند.
الله متعال در قرآن مجید به تمام مسلمین دستور اعتصام به ریسمان الهی می‌دهد: (وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّـهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّ‌قُوا).[4] اما در عصر حاضر حبل الهی چیست؟ آیا حبل الهی، ورود به جنگ مذهبی و شعله‌ور کردن جنگ میان فرقه و گروه های مسلمین است یا حبل الهی، تلاش برای خاموش کردن این جنگ است؟ یقیناً جواب واضح است و همه می‌دانند که جلوگیری از جنگ، علی‌الخصوص جنگ مذهبی، مایه خشنودی و رضایت الله و رسول است و باید در جای‌جای جهان اسلام به حبل الهی که همان وحدت در هدف مشترک است، چنگ زد و از تفرقه و قتل و غارت و خون ریزی مسلمین جلوگیری کرد. باید مباحث علمی و اختلافات علمی را به علماء واگذاشت و بر علماست که اختلافات خود را به میان عامه مردم نکشانند و پای جوانان تندرو و افراطی را به این عرصه باز نکنند که اگر علمای مسلمین از این عمل جلوگیری نکنند، روزی خود گرفتار این افراط‌ها خواهند شد و دیگر این جوانان به فتوا و قول این افراد گوش نخواهند داد.
وحدت نسخه اصلی و دوای شفاء بخش امروز جهان اسلام است که در آتش تفرقه و کینه‌توزی‌ها می‌سوزد و دشمنان اسلام، این آتش را شعله‌ورتر می‌کنند و مال و جان مسلمانان در این معرکه در حال از بین رفتن است. ای کاش کسانی که حکم به تکفیر مسلمین می‌دهند، به این آیه از قرآن بیشتر توجه می‌کردند که می‌فرماید:  (أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا ضَرَ‌بْتُمْ فِي سَبِيلِ اللَّـهِ فَتَبَيَّنُوا وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَىٰ إِلَيْكُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا؛)[5] «ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید، هرگاه در راه خدا گام بر می‌دارید، تحقیق کنید و به کسانی که اظهار اسلام کرده‌اند، نگویید که مؤمن نیستید».
ای کاش تکفیری‌های حاضر در کشور های اسلامی، به این آیه توجه می‌کردند و بی ‌محابا به قتل بی‌گناهان نمی‌پرداختند! به امید آن روز     .
منابع:
[1]. سوره مائده(5)، آیه 2.
[2]. سوره اعراف(7)، آیه 56.
[3]. سوره محمد(47)، آیه 22.
[4]. سوره آل عمران(3)، آیه 103.
[5]. سوره نساء(4)، آیه 94.
 
با عرض حرمت
دکتور نورالله کوثر
کابل / لیل 10 /7 / 1395

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 10 =