روش های عملی تقویت حافظه از طب اسلامی:

0 433
براى تقویت حافظه ناچارید که تمرکز حواس داشته باشید. تمرکز، یعنى توجه و دقت اختصاصى، انحصارى و منحصر به فرد، درباره یک شى‏ء، یک هدف، یا یک موضوع.
در پهلوی آن موارد زیر از راه های مؤثر تقویت حافظه به شمار میرود:
1 – ذکر و یاد الله تعالی جل جلاله سبب ازدیاد و قوت حافظه می شود.
2- حفظ و تلاوت قرآنکریم به طور عجیبی حافظه را تقویت می نماید .
3 – ذکر صلوات به طور عجیبی حضور ذهن و تقویت حافظه را به همراه دارد .
کندر : خوردن کندر در تقویت حافظه بسیار موثر است .
4 – دایم الوضو بودن باعث تقویت حافظه می شود .
5- مطالع و حفظ شعر نیز در تقویت حافظه موثر است .
6- مسواک زدن منظم، حافظه را زیاد مى‏کند و بى توجهى نسبت به صحت و نظافت دهان و دندان، موجب بروز حالات و امراضى مى‏گردد که فراموشى و کند ذهنى ایجاد مى‏نماید.
7- رژیم غذایی سالمی داشته باشید. غذاهای سبک و فاقد چربی بخورید.غذاهایی که منجر به آلرژی شده و یا سخت هضم می شوند مصرف نکنید. رژیم غذایی خوب ذهن را روشن کرده در حالی که خلاف آن برعکس عمل خواهد کرد.
8- پوشیدن سر در روز های سرد و بعد از هر بار استحمام باعث تقویت حافظه می شود
9 – گذاشتن حنا بر سر حتی اگر به مقدار کم باشد روشی عالی برای تقویت حافظه محسوب می شود .
10 – در مزاج های گرم حجامت کردن در پشت گوش ها و یا سر در تقویت حافظه موثر است .
11 – صفات اخلاقی ای که در زیر آمده است سبب تقویت حافظه می شود :
بخشندگی ، خوش رو بودن ، کم حرف زدن ، مثبت گرایی و امیدوار بودن
12 – مصرف نان تازه به صورت مداوم باعث کاهش حافظه و استفاده از نانی که 13 ساعت از پختش گذشته است موجب تقویت حافظه می شود البته به شرطی که بیات(پوسیده) نباشد
13- پرخورى نوعى حماقت را به همراه مى‏آورد و قواى عقلى را ضعیف مى‏کند و کم خورى یکى از راه‏هاى زیاد شدن حافظه است.
14- دوری از مشروبات الکلی !
همه می دانند که نوشیدن مشروبات الکلی باعث از دست دادن حافظه به طور موقت می شود. اما محققین دریافته اند که می تواند عوارض طولانی مدت نیز داشته باشد و روی سلول های مغزی تاثیر بگذارد. تاثیر موقتی آن رابطه ای نزدیک با میزان مصرف نوشیدنی دارد. هرچه میزان بیشتری بنوشید، حافظه تان کندتر خواهد شد.
15- تراشیدن موهای سر و حتی المقدور کوتاه کردن موها در سنی بویژه کودکان و نوجوانان تاثیر به سزایی در بالا یبردن قوای مغزی و حافظه دارد.
16- شست‏وشوى بینى یا استنشاق آب، یکى از راه‏هاى تقویت و گشایش حافظه است. بدیهى است که اصلاح وضعیت تنفسى و رسیدن اکسیژن کافى به مغز، قدرت قواى ذهنى را افزایش مى‏دهد.
17- حجامت در محل متعارف آن یعنى میان دو کتف(شانه)، یکى از عوامل افزایش حافظه است.
18- مصرف سیگرت اکسیژن رسانی به مغز را کاهش داده و بروی حافظه شما تاثیر مستقیم می گذارد بنابراین از کشیدن سیگرت خودداری کنید.
19- خوردن مویز(کشمش)، کندر، سیب، انار، به، سرکه، بادام و پسته، پیاز و سیر، شیر گوسفند و فلفل سیاه براى تقویت حافظه، مفید هستند.
20- مراقبه یا مروز به اعمال گذشته و دریافت حضور الله متعال هر شب موقع خواب، یا هر موقعی از روز که فرصتی پیدا می‌کنید کارهای روزانه را به طور منظم و تا حد ممکن به صورت جزیی به خود یادآوری کنید و یا بر روی کاغذ بنویسید؛ این تمرین مغزتان را وادار به فعالیت می‌کند و در نهایت باعث تقویت حافظه می‌شود.
علاوه بر این، یک بار هم کارهای مثبت و مؤثری که انجام داده‌اید و یا اوقاتی را که بیهوده تلف کرده‌اید، یادآوری کنید و اگر برنامه نامنظمی داشته‌اید، در روزهای آینده آن را تکرار نکنید.
در واقع مرور کارهای روزانه علاوه بر تقویت حافظه، روند پیشرفت زندگی شما را ترسیم می‌کند و نقاط ضعف و قوت شما را گوشزد می‌نماید.
با عرض حرمت
نورالله کوثر
شهر جلال آباد – افغانستان
شنبه – 21 شعبان 1437 هجری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =