در سیارهء زحل یک اقیانوس بزرگ آب کشف شد

0 403

از زمانه های باستان تا امروز زمانیکه انسان بسوی آسمان و ستاره گان می بیند یکی از سوالاتی که در ذهنش خطور می کند اینست که آیا فراتر از ورای زمین، درپهنای کاینات و در ستاره گان دور حیات وجود دارد؟
انسان همواره در جستجوی یافتن پاسخ به این سوال بوده است و با گذشت زمان دانشمندان جهان هم در حد توانایی و امکانات موجود تخنیکی و تکنولوژیک زمانه هایشان تحقیقات لازم را انجام داده اند.
تحقیقات امروز دانشمندان نشان می دهد که در فضای بی پهنای کاینات حداقل بیش از 500سیارهء وجود دارد که با درنظرداشت فاصله هایشان با آفتاب های آن کهکشان ها و سایر شرایط لازم می توانند حیات را به شکلی از اشکال در خود بپرورانند که نزدیک ترین آن با زمین حدود 100 سال نوری فاصله دارد.
به عقیدهء دانشمندان یکی از مسایلی خیلی مهم که برای حیات به شکلی که انسان آن را می شناسد موجودیت آب است دی ر مورد نیاز حیات به آب الله تعال می فرماید: (و جعلنا من الماء کل شئ حی) حیات همه اشیاء را از آب گردانیدم
و از قدیم گفته اند:
آب دانی چیست معمار بدن
قطره هایش خشت اعمار بدن
آب هر جا مایهء زیبنده گیست
هر کجا آبست آنجا زنده گیست
روی همین دلیل دانشمندان در تحقیقات شان و اعزام سفینه های فضای به نظام شمسی در کنار سایر اهداف علمی، در سیاره های نظام شمسی و مهتاب هایشان آب را جستجو می کنند.
اخیراً دانشمندان ادارهء تحقیقات فضای امریکا یا ناسا (NASA) که با اعزام سفینهء فضای کازینی (Cassini) در مورد سیارهء زحل تحقیق می کنند، اعلان کردند که انسلادوس (Enceladus) مهتاب سیارهء زحل دارای یک اقیانوس بزرگ آب است.
این اقیانوس که در قطب جنوبی انسلادوس (Enceladus) مهتاب سیارهء زحل موقیعت دارد، دارای آب گرم بوده و فعالیت های هایدرو ترمل (hydrothermal) در آن جریان دارد.
این تحقیقات جدید ادارهء تحقیقات فضای امریکا یا ناسا (NASA) در مجلهء طبیعت چاپ شده است و در آن گفته می شود که اقیانوس کشف شده در انسلادوس (Enceladus) مهتاب سیارهء زحل، حدود شش میل یا 10 هزار متر عمق دارد و دارای مرکبات کیماویست که بطور عادی با حیات ارتباط دارند.
این کشف جدید ادارهء تحقیقات فضای امریکا یا ناسا، ایجاب تحقیقات تازه و ادامهء مطالعات همه جانبه را در مورد اقیانوس انسلادوس (Enceladus) مهتاب سیارهء زحل می کند.
به این ترتیب از کجا که خود در دوران حیات مان شاهد کشف موجودات زنده در سایر سیارات نزدیک به زمین هم نباشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − شش =