اقدامات اولیه در درمان سوختگی

0 464

سوختگی ها یک اتفاق غیر مترقبه است که باید برای جلوگیری از خطرات بیشتر آن اقدامات لازم اولیه را یاد داشته باشیم.
اگرچه سوختگی ها با توجه به عامل به وجود آورنده و همچنین میزان ضایعات حاصله متفاوت هستند؛ ولی در دو مرحله قطع ارتباط عامل سوختگی و محل سوخته و همچنین سرد کردن ناحیه سوختگی با آب سرد از جمله اقدامات مشترک مورد نیاز به هنگام مواجهه با کلیه سوختگی ها قبل از مراجعه به داکتر محسوب می‌شوند. در همین راستا یادآوری نکات زیر نیز میتواند در انجام هرچه بهتر مراحل یاد شده مفید باشد:

 • اگر سوختگی در محل زیر لباس ایجاد شده باشد، ابتدا اقدام به بیرون آوردن لباس کنید؛ ولی نکته بسیار مهم اینجا است که در صورت که سوختگی به حدی شدید است که پارچه لباس به پوست بدن چسپیده است، هرگز با کشیدن پارچه سعی در جدا کردن لباس از سوختگی نکنید؛ بلکه پارجه را دَور تا دور سوختگی با قیچی بریده و یا با همان لباس مرحله پایین آوردن دما با آب سرد را انجام داده و سپس به مرکز صحی مراجعه کنید.
 • به هنگام ایجاد سوختگی برای کاهش ضایعات آن از مالیدن روغن و یا مسکه بپرهیزید. چربی، گرمای سوختگی را در پوست نگه داشته و عمق سوختگی را بیشتر میکند.
 • کاربرد پمادهای مخصوص تنها در سوختگی درجه اول میتواند کارساز و مفید واقع شود.
 • محل سوختگی حاصل از مایعات داغ و یا آب باتری موتر، سوپ مانند اینها را بلافاصله با آب سرد بشویید. به این ترتیب در صورتیکه حرارت بالای مایع داغ سبب سوختگی شده باشد، با این کار دمای چوست سوخته پایین آمده و اگر مایع اسیدی و یا قلیایی و سوختگی را ایجاد کرده باشند، جران آب موجب رقیق شدن ماده و از بین رفتن ادامه تاثیرات حاصل از آن می‌شود.
 • پس از آنکه محل سوختگی توسط آب خنک و از هرگونه اجزای عامل سوختگی عاری شد، با گاز استریل روی آن را چاک کرده و در صورت نیاز به همان ترتیب با اگاز استریل دیگری به همراه باند استریل به کارمند صحی مراجعه کنید؛ در غیر اینصورتبرای مدتی تا حدود 24 ساعت آن را روباز رها کنید. بعد از گذشت این مدت آن محل را با آب و صابون و یابا محلول ضد عفونی کننده روزی یک بار شست و شو دهید. البته لازم به ذکر است پیشنهاد اخیر مربوط به سوختگی های درجه یک و یا درجه دو بسیار خفیف است.

هنگامی که سوختگی روند روبه بهبودی را پیش گرفته است برای ایجاد شرایط بهتر راه های گوناگونی را پیشنهاد میکند:

 • کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و مایع داخل آن را بر روی پوست بمالید.
 • همه متخصصین پوست بر معجزه گیاه الوئه ورا اعتراف میکنند. اگر به محل فروش کرم ها و پمادهای درمان ضایعات پوستی و زیبایی سری بزنید؛ حتماً با محصولات مختلف حاوی عصاره این گیاه مواجه میشوید.

 

 • در همین راستا برخی از متخصصین برای سرعت بخشیدن به روند بهبود علایم پوستی حاصل از سوختگی و همچنین ترمیم بعتر پوست علاوه بر تجویز این محصولات، استفاده از شیره طبیعی گیاه را نیز توصیه میکنند. به این ترتیب که با برش برگ گوشتی گیاه آلوئه ورا مایعی ژله مانند از آن خارج می‌شود که این همان ماده معجزه آسا است.شما میتوانید با مالیدن این ژل طبیعی بر روی پوست قسمت سوخته شده، به درمان آن کمک کنید. این کار را چند دفعه در هفته انجام دهید.
 • در همین راستا ذکر دو نکته ضرور است: اول آنکه برگ گیاه پیش از مرحله برش می بایست با مواد ضد عفونی کننده سبزیجات و یا مایع ظرفشویی خوب ضد عفونی شود. دوم آنکه قطعات بریده شده گیاه را در یخچال و در کیسه فریزری پاک نگهداری کنید.

توجه: به هیچ وجه هیچ یک از مواد پیشنهادی فوق (ژل طبیعی آلوئه ورا، مایع داخل کپسول ویتامین E) را بر روی زخم باز سوختگی های عمیق استفاده نکنید.

 • سریع ترین عکس العمل پوست در سوختگی درجه دو پدید آمدن آبله بر روی سطح پوست است. برای درمان آبله در میان دکتوران دو دیدگاه وجود دارد، برخی معتقدند که آن را به خود واگذار کرده و هنگامی که در اثر برخورد به شی ترکیده شد، می بایست با مواد ضد عفونی کننده، آب و صابون و پمادهای استریل مخصوص آن را پوشش داده و پانسمان کرد؛ ولی برخی دیگر ترکاندن آبله را در شرایط استریل و توسط کاکدر درمانی تجویز کرده و بر این عقیده اند که به این ترتیب بهبودی سریع تر حاصل می‌شود. نکته مشترک اینجاست که همه آنها برداشتن پوست آبله تکیده شده را کاری نادرست دانسته و معتقدند با این کار بستر برای ایجاد عفونت و مشکلات جدی بعدی فراهم می‌شود.

سوختگی دهان

 • اگر در اثر نوشیدن چای، شیر و یا سوپ داغ بافت داخلی دهان شما بسوزد، مدت پنج تا ده دقیقه برای چندین بار آب سرد را در دهان تان نگه داشته و غرغره کنیدم
 • یک تکه یخ در دهان تان قرار داده و نگهدارید. سرمای حاصل از یخ، درد سوختگی و همچنین دمای داخل دهان را پایین می آورد و در ضمن به کنترل بلع نیز کمک میکند.
 • خوردن بستنی نیز برای رفع مشکل سوختگی دهان پیشنهاد خوبی است.
 • استفاده از محلول آب و نمک نیز از جمله توصیه ها است. به این ترتیب که نصف قاشق چایخوری نک را در 250 ملی لیتر از آب گرم حل کرده و در دهان نگه داشته و غرغره کنید. این کار به تمیز و ضد عفونی کردن محیط دهان و همچنین درمان آن کمک میکند.

برای چند روز از خوردن مواد غذایی ادویه دار داغ و موادی با بافت خشن که سبب آزار غشای داخلی دهان می‌شود، بپرهیزید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 1 =