نصایح سودمند برای خواهران با ایمان

0 360

نصایح سودمند زیر بر مبنای حالت اجتماعی مملو از وسواس فعلی تهیده شده و به اساس آن خواهران مسلمان، با ایمان و متدین عزیز را هوش‌دار و آگاهی است. بلی خواهر گرامی زیستن در یک جامعه‌ی انسانی؛ ولی پر از جریان‌ها و حالت‌های خلاف ارزش‌های انسانی، توجه داشتن بر نکات زیر را از انسان متنا است:
خواهر عزیزم هوشیار باش!

 1. خواهرم! بر حذر باش که گرگ‌هایی در لباس انسان در کنار تلفن‌ها کمین کرده اند!

۲. خواهرم! از غیبت، سخن چینی، ناسزا گویی، لعن، دعای ممنوع (شر) بپرهیز و به یاد داشته‌باش که یکی از علت‌هایی که زنان زیادی را به دوزخ می‌کشاند همین امور است.
معاذ بن جبل (رضی الله عنه) به رسول خدا (صلی الله علیه و سلم) گفت: آیا ما درباره گفته‌های‌مان هم باز خواست می‌شویم؟! رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمود: وای بر تو ای معاذ؛ آیا چیزی غیر از زبان هم مردم را در آتش دوزخ گرفتار می‌کند و سبب می‌شود که آنان با صورت‌های خود به سوی آتش کشیده شوند؟!
۳. خواهرم! به هوش باش که به تن کردن روپوش‌های تزیین شده در ملاء عام از سوی علمای دینی تحریم شده است؛ زیرا این‌گونه لباس‌ها، حجاب مشروع به شمار نمی‌آید و نه‌تنها بدن را نمی‌پوشاند؛ بلکه آن را بیشتر نمایان می‌کند و یکی از علت‌های اصلی فتنه و فساد است.
۴. خواهرم! از پوشیدن لباس‌های تنگ، کوتاه و شفاف و غیر شرعی دوری کن که انسان را به آتش جهنم گرفتار می‌کند.
۵. خواهرم! به هوش باش که هر کس خادم یا راننده را به خانه خود می‌آورد، سبب ویرانی خانه می‌شود.
۶. از گوش دادن به سخنان و موسیقی حرام بپرهیز و همه اندام‌های خود را از آنچه خداوند متعال حرام کرده است دور بدار؛ زیرا آنها روز قیامت علیه تو شهادت و گواهی خواهند داد.
۷. از مطالعه مجلات غیر اخلاقی که جامعه را به فساد می‌کشاند و با فضایل و ارزش‌های ایمانی جامعه جنگ و دشمنی می‌کند دوری گزین.
۸. از دوستان و هم‌نشینان بد برحذر باش؛ زیرا نه سود دنیایی دارند و نه نفع آخرت و فقط بر گناهان انسان می‌افزایند.
۹. از حضور در جشن‌ها و مراسم منکر بپرهیز؛ زیرا عصیان پروردگار متعال را سبب می‌شود.
۱۰. از اینکه خود را به شکل مردان در آوری اجتناب کن و موهایت را (مانند مردان) کوتاه نکن.
۱۱. خواهرم! از همسر یا ولی خود (در صورتی‌که تو را به گناهی امر نکرده باشند) سرپیچی نکن

 1. از هر گونه اختلاط غیر شرعی با خویشاوندان و در بازار و سایر اماکن بپرهیز.
 2. خواهرم! چه بسیار کانال‌های تلویزیونی و برنامه‌های ویدیویی و ماهواره‌ها و شبکه‌های عنکبوتی اینترنت که موجب گمراهی افراد زیادی شده اند.
 3. از افشای راز همسر و خانه برای دیگران برحذر باش.
 4. از کبر و غرور و تحقیر دیگران اجتناب کن.
 5. زنا زشت‌ترین جنایت است، از این گناه بزرگ و نیز از خروج از خانه بدون اجازه همسر بپرهیز.
 6. هیچ‌گاه به نزد جادوگر، کاهن و عَرَّاف نرو.
 7. از برهنگی سر، پوشیدن لباس تنگ و انداختن چادر روی شانه بپرهیز.
 8. از معطر کردن خود به هنگام خروج از خانه شدیداً برحذر باش؛ زیرا شدیداً حرام است همانطور كه پیامبر (صلى الله علیه و سلم) فرموده است: “هرگاه زنى خود را معطر سازد و سپس نزد كسان (نامحرمى) بیاید كه بوى آن عطر به مشام آنها برسد پس آن زن زناكار است”.
 9. خواهرم! از تغییر خلقت الهی از طریق نازک کردن و تغییر ابرو بپرهیز. رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) کسانی را که ابروهای خود و دیگران را نازک می‌کنند یا بین دندان‌های‌شان براى زیبایى جدایى مى‌افكنند، لعنت کرده است.
 10. خواهرم! از استعمال موادی که مانع از رسیدن آب به پوست بدن (در وقت وضو) می‌شوند اجتناب کن. رنگ کردن ناخن‌ها از آن جمله است که موجب باطل شدن وضو می‌شود اگر در حال وضوء زدوده نشود.

ای خواهر ایمانی من!
بکوش تا نماز را در وقت آن و با تدبر و خشوع ادا کنی. توبه و استغفار به درگاه الله را فراموش نکن و همیشه به یاد او باش. تلاوت روزانه قرآن نور دل‌ها و جلا دهنده آن و از بین برنده هموم و غم هاست فراموشش نکن.
در مطالعه کتاب های اسلامی سودبخش و پر فایده بشتاب و آنرا جزئی از برنامه روزانه خود قرار بده. خواهرم! پیشنهاد می‌کنیم که خود را به شنیدن نوارهای مفید (اعم از نوارهای قرآنی، سخنرانی یا درس یا موعظه) و رادیوی قرآن عادت بده. همچنان بر نماز شب و تهجد کوشش نهایی کن.
پوشیدن لباس‌های اسلامی (به شیوه درست) در همه جا را فراموش نکن. راست گویی و پذیرش حق در همه حال را نیز فراموش نکن. خواهرم! در تربیت فرزندان بر اساس قواعد اسلامی و آموزش قرآن کریم و اخلاق پسندیده به آنان بکوش تا آنکه ذریه صالحی از تو به یادگار بماند و در دنیا و آخرت برای تو سودمند باشند. همچنان بکوش در اطاعت از همسر و حفظ اسرار او و پرهیز از خشمگین کردنش، توجه زیاد مبذول بداری؛ زیرا پاداش بزرگی در نزد خداوند کسب خواهی کرد.
سرپرستی کودکان یتیم، مهربانی با نیازمندان خویشاوند و همسایه را فراموش نکن. همچنان در راه نصیحت و راهنمایی و دعوت به سوی الله تعالی کوشا باش.
۱۷. خواهرم! تلاش کن که خانه ات را از موانعی که تو را از ورود فرشتگان به آن محروم می‌کنند پاک گردان. همچنان سوره بقره را به طور مستمر در منزلت بخوان؛ زیرا این عمل شیاطین را از منزلت دور می‌کند.
خواهر عزیزم! تلاش کن که پیش از مرگ عمره و حج را بجا آوری.
از پروردگار متعال می‌خواهم که همه‌ی ما را به راه درست هدایت فرماید و در کارهای ما یاری رساند که صاحب اختیار و قادر و تواناست و درود و سلام به پیامبر و نور چشم‌مان رسول الله (صلی الله علیه وسلم) و بر اهل بیت و یارانش باد.
منبع: سایت خانواده خوشبخت
blestfamily.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =