نگاهی به شخصیت محمد مصطفی (صلی الله علیه وسلم)

0 344

گزارش مختصری از جریان کنفرانس علمی پیرامون شخصیت والای سیدنا محمد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) که در کابل برگزار شده بود.
برگزار کننده کنفرانس: استاد مفتی نورالله کوثر حفظه الله خطیب مسجد سردار عالم (صلی الله علیه وسلم)، عضو علمی اکادمی علوم افغانستان و استاد پوهنتون.
کنفرانس یاد شده که به ابتکار محترم استاد نورالله کوثر در مسجد جامع سردار عالم (صلی الله علیه وسلم) در کابل برگزار شده بود مهمانان و سخن‌رانان زیادی در آن شرکت داشتند که از آن‌جمله:
دانشمند عالم اسلامی محترم دکتور محمد ایاز نیازی (حفظه الله) خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان و استاد پوهنتون کابل
شیخ الحدیث مولانا عبدالمتین المعتصم باالله (حفظه الله) رییس عمومی بنیاد علمای افغانستان
استاد امین الدین مظفری (حفظه الله) استاد پوهنتون
و استاد قرا مولوی محمد صابر صدیقی (حفظه الله) رییس و بنیان‌گذار مدرسه شاه نقشبند و استاد دارالعلوم مرکزی نیز از سخن‌رانان و زینت بخشندگان محفل بودند.
محفل با تلاوت آیات ملکوتی توسط قاری صاحب ذاکرالله رسماً آغاز گردید که متصل آن جناب استاد نورالله کوثر دقایقی در مورد سنت‌های قولی و سنت‌های عملی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) و همچنان اثرات نیک از پیروی کردن اوامر رسول معظم اسلام (صلی الله علیه وسلم) صحبت‌های مختصری کردند. جناب استاد کوثر خطاب به حاضرین در کنفرانس ایراد داشتند: “آنچه در قرآن عظیم الشان وارد شده جناب رسول الله (صلی الله علیه وسلم) بهترین اسوه و الگو برای تمام بشریت بخصوص مسلمانان، در همه ادوار زنده گی‌شان بوده و مسلمانان را ترغیب و تشویق نموده تا زندگی‌شان را مطابق فرمایشات آن جناب عیار سازند”.
استاد کوثر همچنان با اشاره بر فاصله‌ی ایجاد شده میان امت مسلمه و سنت رسول الله (صلی الله علیه وسلم) اضافه نمودند: “امروز امت اسلامی فاصله قابل ملاحظه‌ای از سیرت مطهر رسول (صلی الله علیه وسلم) گرفته اند که سبب چنین بدبختی‌های که ما همه شاهد آن هستیم گریده است و یک رجوع صادقانه و خالصانه به کتاب الله و سنت رسول الله ضرور است”.
بعد از ختم سخنرانی جناب استاد کوثر از سخنران بعدی جناب استاد مظفری تقاضا گردید تا موضوع تفویض شده‌اش را به خوانش بگیرند. جناب مظفری هم موضوعات خیلی مفید و مهمی را که در برگیرنده حوادث از زمان تولد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) الی چهل سالگی در بر می‌گرفت برای حاضرین بیان نموده گفتند: “الله سبحانه و تعالی در قران کریم پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) را برعلاوه دیگر صفات خوب، به «سراج المنیر» صفت کرده که سراج به معنی (روشنایی) و منیر هم (نور دهنده) معنی می‌دهد که حتی قبل از بعثت‌شان هم چنین صفات مبارک در اعمال و وجود مطهرشان هویدا بود. آن زمانیکه تولد شد مادرشان سیده بی بی آمنه گفت: “برعلاوه اینکه هیچ دردی را احساس نمی‌کردم نوری را می‌دیدم ک همه‌جا را فرا گرفته بود.”
استاد مظفری در ادامه گفتند: “حتی در زمان تولد رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) آتش‌کده‌های کسری که بیشتر از هزاران سال روشن بود خاموش گردیده و کاخ‌های قیصر روم هم ویران گردیدند که الله سبحانه وتعالی برای آن دو امپراطوری بزرگ پیام داد که بعد از این کسی تولد گردیده و به حکومت خواهد رسید که نخواهند گذاشت که بندگان بنده‌گی بنده‌ی چون شما را کنند.”
بخش دیگر سخنان استاد مظفری به حوادثی که تا سن چهار سالگی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) تحت سرپرستی حلیمه سعدیه و قبیله سعدیه به وقوع پیوسته بود تمرکز داشت؛ به ویژه علمیات سینه مبارک رسول الله (صلی الله علیه وسلم) توسط جبریل امین (علیه السلام) که در صحرا به وقوع پیوست. جناب استاد مظفری در آخر سخنانش اشاراتی هم به دو افتخار تاریخی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) داشتند که همانا عبارت از «حلف الفضول» و یا پیمان جوان‌مردانه و دیگر «حکمیت بین اعراب» که در نصب کردن حجرالاسود اختلاف داشتند. استاد مظفری گفت این دو موضوع که قبل از بعثت رسول الله (صلی الله علیه وسلم) بود نشان دهنده آنست که ایشان رحمت برای عالمیان است؛ چیزی‌که قرآن آن را به صراحت بیان نموده است.
در قسمت دیگر از این گردهمایی ایمانی و قرآنی، جناب مولوی صاحب محمد صابر یک حدیث بسیار با ارزش از جناب رسول الله (صلی الله علیه سلم) را برای حاضرین در مجلس ترجمه و تشریح نمودند که مورد توجه همه قرار گرفت. ایشان فرمودند: “روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) بالای منبر ایستاده و سه بار گفتند آمین آمین آمین. وقتی از منبر پایین شدند صحابه کرام (رضوان الله تعالی علیهم اجمعین) پرسیدند حکمت این سه مرتبه آمین آمین آمین گفتن شما در چه بود یا رسول الله؟ بعد رسول الله (صلی الله علیه سلم) فرمودند: در مرحله نخست جبریل امین فرمودند هر کسیکه بر والدین رنج دهند و خدمت‌شان را در زنده گی نکند لعنت الله بر او باد! و من هم گفتم آمین. بار دوم گفتند هر کسیکه رمضان بر او وارد شود ولی گناه آن شخص (مسلمان) هنوز هم بخشیده نشود لعنت الله بر او باد! ومن هم گفتم آمین و مرحله سوم گفتند هر کسیکه نام مبارک محمد رسول الله (صلی الله علیه سلم) را بشنود بر آن جناب صلوات نفرستد لعنت الله بر او باد! و من هم گفتم آمین.”
جناب استاد محمد صابر در ادامه سخنان شان گفتند: “الله سبحانه و تعالی در قرآن پاک آیتی نازل کرده که مسلمانان را امر می‌فرماید هر زمانی‌که نام جناب رسول الله (صلی الله علیه وسلم) گرفته می‌شود بر او صلوات بفرستند؛ ولی امروزه خیلی مسلمانان در این موضوع غفلت و بی پروایی می‌نمایند که باید در اعمال‌شان تجدید نظر نمایند؛ وگرنه مخالفت امر قرآن را نموده اند.”
همچنان جناب محترم شیخ الحدیث مولانا عبدالمتین (حفظه الله) با توجه به اهمیت زندگی سیاسی و نظامی رسول الله (صلی الله علیه وسلم) حوادث مهم و سرنوشت سازی را که بعد از هجرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) به وقوع پیوسته بود بیان نموده گفتند: “آنچه در تاریخ سیاسی اسلام و سیرت مطهر جناب رسول الله (صلی الله علیه سلم) وارد شده اینست که همیشه مسلمانان صدر اسلام به خصوص پیامبر خدا خواهان یک زندگی مسالمت‌آمیز و عاری از انواع خشونت‌ها بودند، که مثال واضح آنرا می‌توان زیستن مسلمانان در مدینه منوره در کنار قبایل یهود همچون قبیله بنی نضیر، قبیله بنی قریضه و همچنان قبیله بنی قینقاع دید؛ ولی این مشرکین و کفار مکه و مدینه بودند که هیچ‌گاه دشمنی با اسلام و مسلمانان را کنار نگذاشته و آغازگر جنگ بودند. این کفار مکه بودند که سبب خروج رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) و دیگر یاران با وفایش از مکه مکرمه گردیدند؛ وگرنه هیچ‌گاه انسان دوست ندارد زادگاهش را بدون کدام هدف ترک نماید و بلاخره این مشرکین و منافقین صدر اسلام بودند که همیشه نقشه‌های ترور، قتل و غارت اموال مسلمین را می‌کشیدند؛ ولی بعد از اینکه الله سبحانه و تعالی اجازه دفاع مسلحانه برای مسلمانان را داد دیگر مسلمین نخواستند که همشیه مورد ضللم و ستم دیگران (آن هم به‌خاطر اینکه مسلمان و موحد اند) تحمل کنند که نتیجه به اتفاق افتادن سیره‌ها و غزوات به رهبری پبامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه وسلم) منجر شد.”
استاد شیخ عبدالمتین در ادامه صحبت‌هایش از تعداد سیره و غزوات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) توأم با عوامل و دست آوردهای این جنگ‌ها به شکل نوبت‌وار یادآوری کرده و فرمودند: “امروزه اگر مسلمانان در اطراف  و اکناف جهان دچار عدم هویت اسلامی شده اند؛ همانا بی توجهی به فرمایشات جناب محمد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) است و بس”. ایشان اضافه نمودند یگانه عزت و سربلندی مسلمانان فقط در پیروی از اوامر الله سبحانه وتعالی و در پیروی از اوامر رسول (صلی الله علیه وسلم) است که دو منبع اصیل و تغیر ناپذیر برای مسلمانان می‌باشد و ما مردم مسلمان باید زندگی خود و فامیل و بلاخره جامعه خود را بر همین دو اصل استوار و آماده نماییم. اگر واقعاً خواهان داشتن زندگی طیب و نیک هستیم؛ وگرنه دیگر راهی وجود ندارد. جناب شیخ الحدیث در آخر گفته‌هایش مسئله بی حجابی را که امروزه در بین امت مسلمه متاسفانه شیوع نموده ابراز داشته و گفتند: “دشمنان آگاه با هر وسیله‌ی دارند علیه اساسات اسلامی مان حملاتی انجام می‌دهند که سبب تزلزل در امت اسلامی می‌گردد”. ایشان با استناد به چند واقعه از صدر اسلام فرمودند که پوشاندن روی (چهره) زنان هم حجاب بوده و تحقیقتاتی که بنده در این زمینه انجام داده ام ثابت کردن این موضوع را بیان می‌کند که ما مسلمانان همه باید توجه خاص در این بخش داشته باشیم.
آخرین سخن‌ران این مجلس ایمانی جناب دکتور محمد ایاز نیازی (حفظه الله) بودند که چند نقطه قابل ملاحضه‌ای پیرامون شخصیت رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) برای حاضرین مجلس بیان داشتند.
جناب دکتور فرمودند: “ما مسلمانان مانند پیروان مسیحیت و دیگر ادیان معتقد با رابطه گرفتن با تمام پیامبران الهی به ویژه با جناب محمد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) در یک روز مشخص نبوده؛ بلکه ما خواهان رابطه با داشتن با پیامبر بزرگ مان در تمام ساحات زندگی مان هستیم؛ ولی اگر در بزرگ‌داشت میلاد النبی (صلی الله علیه وسلم) خرافات و بدعت‌های دیده شود که متاسفانه در بعضی از مجالس دیده هم شده، دین و پیامبر و مسلمین از وجود چنین خرافات بیزار اند؛ چرا که بدعت مخالف سنت است؛ اما اگر مجالسی در چنین روز جهت به شناختاندن شخصیت علمی، سیاسی و اجتماعی رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) در اماکن مقدسه برگزار می‌شود ما نباید مانع آن شویم. از آن‌جایی‌که مردم دین دوست به خصوص جوانان شایقین دین اند؛ پس باید چهره مطهر و کارکردهای پیامبرمان را بر همه به معرفی بگیریم تا مردم بیشتر از پیش به دین و احکام آن عمل نماید”. جناب دکتور اضافه نمودند: “دلیل اینکه چرا مردم به سنت‌های پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) و صحابه کرام متمسک نمی‌نمایند اینست که آن‌ها را به‌طور کامل نمیشناسند و اینکه چرا امروزه جوانان از هنرمندان، سیاست‌مداران و بازی‌گران خارجی و غیر مسلمان تقلید می‌کنند؟ دلیلش اینست که آن‌ها را خوبتر می‌شناسند که مایه تاسف است”.
جناب دکتور نیازی (حفظه الله) در اخیر صحبت‌هایش به حاضرین مبنی بر اینکه در تعدادی از کتب معارف متاسفانه دیده شده نام جناب محمد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) به سبکی گرفته شده اشاره نمودند که این عمل در ذات خود گناه است و همچنان که تعدادی از مسلمانان هم عین بی پروایی را دارند. ایشان با استناد به تعداد از آیات و احادیث تصریح نمودند که شخصیت پیامبر اکرم (صلی الله علیه سلم) بزرگتر از آنست که ما تصور می‌کنیم که این کوتاه بینی و دوری مان از زندگی آن جناب (صلی الله علیه وسلم) را نشان می‌دهد.
جناب دکتور ایاز در ضمن از بعضی رسانه‌های کشور تقدیر به عمل آورد و تشکری کردند که در پخش و نشر تعالیم اسلامی مانند این کنفرانس مسئولیت خویش را در قبال امت اسلامی ادا می‌نمایند.
در اخیر، کنفرانس علمی که به مناسبت میلاد مسعود پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وسلم) با ابتکار جناب استاد نورالله کوثر در کابل برگزار شده بود با دعاییه‌ای توسط جناب مولوی عبدالاحد (حفظه الله) خاته یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + یک =