فیبر و پیش‌گیری از یک سرطان مردانه

0 311

رژیم غذایی غنی از فیبر می‌تواند پیشرفت سرطان پروستات را در افرادی که بیماری آنها در مراحل اولیه سرطان تشخیص داده شده، کنترل کند. بررسی‌ها حاکی از این است که میزان شیوع سرطان پروستات در کشورهای آسیایی و جوامع غربی یکسان است، اما در کشورهای غربی پیشرفت این بیماری بیشتر مشاهده می‌شود. برای بررسی علت این تفاوت مطالعه ای در مرکز سرطان دانشگاه «کلرادو» انجام شد و نتایج آن در ابتدای ژانویه 2013 در مجله پیش‌گیری از سرطان به چاپ رسید. نتایج نشان داد که علت این تفاوت مربوط به رژیم غذایی سرشار از فیبر است.
برای انجام این تحقیق به رژیم غذایی گروهی از موش‌های آزمایش‌گاهی ترکیبی به نام «اینوزیتول هگزافسفات» (IP6) افزوده شد. IP6  یکی از اجزای عمده و اصلی در رژیم‌های غذایی غنی از فیبر است. گروه کنترل شامل موش‌هایی بود که از این ماده استفاده نمی‌کردند. سپس برای ارزیابی پیشرفت سرطان پروستات از MRI استفاده شد.
در پایان این مطالعه مشاهده شد که حجم تومور به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است و این به دلیل اثر ضد آنژیوژنز (ضد رگ زایی) IP6 است.
“آنژیوژنز یا رگ زایی به فرآیند تشکیل عروق خونی جدید از عروق پیشین گفته می‌شود. این فرآیند نقش مهمی در وقایع فیزیولوژیک مانند رشد و نمو، ترمیم زخم و تولید مثل دارد. علاوه بر این در پیشرفت پدیده‌های پاتولوژیک و بروز بیماری‌های مختلف به خصوص رشد و گسترش تومور (متاستاز) نیز حایز اهمیت است. در سال‌های اخیر مهار رگ‌زایی و خاصیت ضد آنژیوژنز به عنوان ایده‌ای نوین در کنترل و درمان بسیاری از اختلالات به ویژه رشد و متاستاز تومور مطرح شده است.”
مطالعه اخیر نشان داد که اجزای فعال موجود در رژیم غذایی سرشار از فیبر از تشکیل عروق خونی جدید در تومورهای پروستات جلوگیری می‌کنند. تومورها برای تامین انرژی خود نیاز به عروق خونی جدید دارند. بدون وجود انرژی، سرطان پروستات قادر به رشد و گسترش نیست. IP6  سرعت متابولیسم گلوکز در تومور را کاهش می‌دهد.
سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: محققان از مدت‌ها پیش به دنبال بررسی تفاوت‌های ژنتیکی بین جوامع آسیایی و کشورهای غربی بودند تا بتوانند تفاوت موجود در میزان گسترش سرطان پروستات در این دو نوع نژاد را توجیه کنند؛ اما مطالعه اخیر نشان داد که این تفاوت مربوط به ژنتیک نیست و از رژیم غذایی ناشی می‌شود. در رژیم غذایی آسیایی به دلیل مصرف زیاد فیبر، میزان دریافت IP6 بالاست؛ اما در رژیم غذایی کشورهای غربی این ماده معمولا یافت نمی‌شود. حبوبات، میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار منابع غذایی فیبر هستند.
گرفته شده: گذر و نظر
ویرایش: وسیم احمد ادیب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + یازده =