پرنده‌ای که هم نر است و هم ماده!

0 275

پرنده‌ای که نیمه‌سفید-نیمه‌سرخ نصفش نر و نصف دیگر آن ماده است. دلیل این پدیده هم جدا نشدن کامل ژن‌های جنسیتی پس از انعقاد نطفه است که به آن «ژیناندرومورفی» می‌گویند.
پرنده زیبایی که در تصویرش را مشاهده کردید، نه دچار یخ‌زدگی شده، نه عارضه پوستی (و در این مورد خاص پری!) پیدا کرده و نه نیمه‌زال متولد شده است.
این پرنده منحصربه فرد نیمه‌سرخ-نیمه‌سپید از گونه کاردینال شمالی با نام علمی Cardinalis cardinalis است. این پرنده از عارضه «ژیناندرومورفی» رنج می‏‎برد که طی آن، ژن‌های جنسیتی پس از انعقاد نطفه کاملا از هم جدا نمی‌شوند و به همین دلیل این پرنده نصفش نر و نصف دیگر آن ماده است. جنس نر کاردینال شمالی عموماً به رنگ سرخ و جنس ماده آن به رنگ سفید است؛ اما کاردینالی که در تصویر دیده می‌شود به خاطر این مشکل ژنتیکی نصفش سرخ‌رنگ شده و نصف دیگرش سفیدرنگ.
پژوهش‌گران دانشگاه «وسترین ایلی نویز» طی پژوهشی رفتار این پرنده را به مدت یک سال بررسی کردند و متوجه شدند؛ هرچند این پرنده نتوانست جفت مناسب خود را پیدا کند و هم‌چنین نتوانست آواز خاص خود را مشابه دیگر هم‌نوعانش اجرا کند؛ اما دیگر کاردینال‌ها هم او را به‌خاطر این ظاهر عجیب‌وغریب هدف قرار ندادند.
قابل یادآوری است این پرنده الهام‏‌بخش طراحی پرنده سرخ‏‎رنگ بازی مشهور «انگری‎بردز» است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + دوازده =