آیا برداشتن چربی دور شکم برای زیبایی از منظر اسلام اشکالی دارد؟

0 422

چربی دور شکم از مشکلات عدم زیبایی بدی بسیاری از انسان‌ها به ویژه مردان کم تحرک!
آیا اگر انسان به دلایلی اقدام به برداشتن چربی دور شکم نماید برای زیبایی شکم خود را کوچک نماید گناه کار محسوب می‌شود؟
الحمدلله، برداشتن چربی دور شکم در حقیقت بازگشت به قبل از بزرگ شدن شکم است؛ بنابر این ایرادی بر آن نیست.
در حقیقت چربی دور شکم نوعی مرضِ است که شخص با عمل جراحی این مرض را برطرف می‌کند و باید دانست که از روز اول شکم دارای این چربی‌ها نبوده است؛ بلکه به مرور و در اثر پرخوری یا کم تحرکی یا دیگر موارد اطراف شکم را چربی فرا گرفته و علاوه بر ایجاد مرض باعث شده تا شخص از این ناحیه زیبا جلوه نکند؛ بنابر این رفع این چربی‌ها و برداشتن‌شان بدون اشکال است.
معمولا زمانی جراحی برای زیبایی حرام است که آن جراحی باعث تغییر خلقت اولیه شود. به‌عنوان مثال شخصی بصورت مادرزاد دارای بینی بزرگی است حال او با عمل زیبایی قصد دارد تا بینی خود را تغییر دهد. این عمل حرام است؛ زیرا تغییر در خلقت اولیه است مگر آنکه وضعیت بینی وی بگونه‌ای باشد که مانع تنفس یا ضرر دیگری باشد.
قرآن می‌فرماید كه شیطان گفت: [… وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّینَّهُمْ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَیبَتِّكُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَیغَیرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ … ]
ترجمه: {(شیطان گفت) و من آن‌ها (بنى آدم) را دستور می‌دهم تا اینكه خلقت خداوند را تغییر دهند.} (النساء: 119)
اما برداشتن چربی فرق دارد آنهم برداشتن چربی دور شکم؛ زیرا همان‌طور که گفته شد روز اول شخص دارای چنین شکم توام با چربی نبوده است.
خلاصه این عمل جراحی جایز است و تغییر آفرینش خدا به‌حساب نمی‌آید؛ حتی اگر بصورت مادرزاد شخص دارای چربی باشد، چنانکه وجود این چربی‌ها برای سلامتی او مضر باشد در آن‌صورت برداشتن آن‌ها جایز است.
والله اعلم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 17 =