خواص و فواید گندم

0 857

گندم موجودی است که امروزه بیش‌ترینه ضروریات بدنی خویش را با آن برآورده می‌سازیم اما اصلاً به اصلیت و ماهیتش توجه نکرده و از محتوای داخلی آن بدون تحقیق و به دور مانده ایم. خواستم نوشته فشرده ولی تا اندازه کافی در مورد تهیه کنم، امید است مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.
الله تبارك وتعالی گندم را به عنوان غذای کاملی برای انسان‌ها خلق کرده است. این امرعنایت و لطف اوست؛ اما او گندم را به گونه‌ای آفریده است که در همه کشورهای جهان، در دشت‌ها، کوه‌ها، دره‌ها، آب و هوای سرد و آب و هوای گرم یا معتدل می‌روید. بی‌گمان در هر لحظه بر روی زمین گندم‌هایی وجود دارند که در حال روییدن هستند. الله (جل جلاله) این گندم را به صورت غذای کاملی آفریده است.
پوسته خارجی آن 9 درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد که مردم آن را سبوس می‌نامند. همچنین پوسته نازکی دارد که به اطراف ماده ازتی کشیده شده است که 3 درصد از وزن دانه را تشکیل می‌دهد. همچنین جوانه زنده‌ای که در صورت فراهم شدن شرایط روییدن رشد می‌کند در آن وجود دارد. این جوانه 4 درصد وزن دانه گندم را تشکیل می‌دهد. همچنین 84 درصد وزن آن را نشایسته خالص تشکیل می‌دهد.
ما پوسته و غشای گندم را جدا می‌نماییم که از آن فقط نشاسته خالص باقی می‌ماند؛ اما این پوسته‌ای که مردم آن را سبوس می‌نامند، دارای 6 ویتامین می‌باشد از جمله ویتامین B1B2B6و ویتامین‌های دیگر. این پوسته همچنین دارای فسفر است که غذای مغز و اعصاب است. همچنین گندم دارای آهن است که موجب دمیدن نشاط و نیرو در خون می‌شود و به گرفتن اکسیژن از ریه‌ها کمک می‌کند. همچنین در این پوسته کلسیم وجود دارد که استخوان‌ساز است و دندان‌ها را تقویت می‌کند.
گندم بر علاوه داشتن این سبوس، دارای سلیکن نیز می‌باشد که موها را تقویه و درخشان می‌کند. همچنین در این پوسته یُد، وجود دارد که غده تیروئید را فعال می‌کند و به فرد آرامش و راحتی می‌دهد. قابل یاد آوریست که مواد پتاسیم، سدیم و منیزیم در پوستة گندم وجود دارد که در همه این مواد تولید بافت‌ها، اسیدها و مواد هضم کننده نقش اساسی دارد. ما فقط نشاستة خالص گندم را می‌خوریم که به گفته یک طبیب که آن را نکوهش می‌کرد “همانند سریشم چسبناک است.”
عظمت الهی در آفرینش گندم و این پوسته متبلور است که فواید فراوانی در آن وجود دارد. تا ما گندم را به همراه پوستة آن بخوریم و از این موادی که الله عزوجل در آن آفریده است استفاده کنیم.
هرگاه این پوسته یا سبوس در آب داغ جوشانده شود باعث کاهش سرفه و سرماخوردگی می‌شود. همچنین اگر فرد این جوشانده را بخورد باعث جمع شدن و انقباض روده‌ها می‌شود و همچنین برای درمان زخم و عفونت معده و اسهال خونی مفید است. همچنین باعث تغذیه پوست و حفظ آن از بیماری‌ها به ویژه «اگزما» می‌شود.
به همین دلیل باید همان‌گونه که الله جل عظمته تعیین فرموده و پیامبر (صل الله علیه وسلم) دستور داده‌اند از نعمت‌ها استفاده کنیم تا سلامت خود را حفظ نموده و از بیماری‌ها در امان باشیم.
از ابن حازم روایت شده است که گفت: «از سهل بن سعد پرسیدم : آیا رسول الله (صلی الله علیه وسلم) نان گندم می‌خورد؟ سهل گفت: رسول (صلی الله علیه و سلم) از زمانی‌که مبعوث شد تا زمان وفاتش نان گندم را ندید. گفتم آیا در دوران رسول الله (صلی الله علیه و سلم) الک (غربال) داشتید؟ گفت: پیامبر (صلی الله علیه و سلم) از زمان مبعوث شدن به پیامبری تا وفاتش الک و غربالی را ندید. گفتم: چگونه جو الک نکرده را می‌خوردید؟ گفت: آن را آرد می‌کردیم و در آن فوت می‌کردیم تا پوست‌های آن جدا شود و بر روی آنچه باقی می‌ماند آب می‌پاشیدیم و آن را می‌خوردیم.»
بخاری (5097) و ابن ماجه) 3335(
گرفته شده از صفحه: حاجی محمد آصف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 7 =