تفرقه بزرگ‌ترين‌ ضربه‌ بر پيكره جامعه اسلامی

0 304

[وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّـهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا] (آل عمران: آیه103)
ترجمه: «و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید».
این‌ خطابی‌ است‌ از طرف‌ خداوند سبحان‌ به‌ امت‌ اسلامی‌كه‌ باید با هم‌ متحد و هم‌صدا باشند، و از تفرقه وچنددستگی‌ به‌ شدت‌ بپرهیزند.
نكته‌ای‌ كه‌ می‌خواهیم‌ در اینجا به‌ آن‌ اشاره‌ای‌ داشته‌باشیم‌، این‌ است‌ كه‌ بعضی‌ها فكر می‌كنند [وَاعْتَصِمُوا ]منظور وحدت‌ و یكپارچگی‌ با بیگانگان‌ و دشمنان‌ دین‌است‌، در حالی‌ كه‌ در ابتدای‌ آیه‌، فرموده‌ است:‌ [یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا ] پس‌ عدم‌ تفرقه نیروهای‌ خودی‌ را مطرح‌نموده‌ و خود مسلمانان‌ را خطاب‌ قرار داده‌ كه‌ خودتان‌ وحدت‌ داشته‌ باشید و از هم‌فاصله‌ نگیرید، نه‌ اینكه‌ با مخالفان‌ و دشمنان‌، وحدت‌ایجاد كنید. این‌ آیه‌ اصلاً چنین‌ چیزی‌ را مطرح‌ نمی‌كند.
پس‌ این‌ آیه‌ مسلمانان‌ را فرا می‌خواند كه‌ از مطرح‌ كردن‌احزاب‌ و گروه‌های‌ خود بپرهیزید، صوفی‌ و كوفی‌، سلفی‌و خلفی‌ را بگذارید و همگی‌ به‌ خاطر اینكه‌ مسلمان‌ وپیرو سنت‌ رسول‌ الله (ص) هستید،دست‌ اتحاد و برادری‌ را به‌ هم‌ بدهید و در برابر دشمنان‌خدا و رسول‌ و اصحاب‌، مردانه‌ ایستاده‌گی‌ كنید.
وقتی‌ دشمنان‌ اسلام‌ در فرانسه‌ جلسه‌ای‌ تشكیل‌ دادندبرای‌ از پای‌ درآوردن‌ و تضعیف‌ مسلمانان‌، به‌ این‌ نتیجه‌رسیدند كه‌ در میان‌ خود مسلمانان‌ گروه‌ها و احزاب‌ ودسته‌هایی‌ را ایجاد كنند، سپس‌ اینها را به‌ جان‌ هم‌بیندازند و با مطرح‌ كردن‌ مسایلی‌ كه‌ سبب‌ اختلاف‌ میان‌این‌ احزاب‌ و گروه‌ها شود، بتوانند آنها را از هم‌ جدانمایند.
بر سر امت‌ اسلامی‌ چه‌ آمده‌ است‌، كجاست‌ آن‌ امت‌واحده‌ كه‌ در هر عصری‌ می‌توانست‌ لرزه‌ بر اندام‌ جبّاران‌و زورگویان‌ زمان‌ بیاندازد، و آنان‌ را از پای‌ درآورد.كجاست‌ آن‌ امت‌ واحده‌ و آن‌ خیر الامم‌ كه‌ خداوند آنها رابرای‌ نجات‌ بشریت‌ مبعوث‌ فرمود.
آیا مسلمانان‌ امروزی‌ را می‌توان‌ جزو آن‌ امت‌ دانست‌؟ آیامسلمانان‌ عصر ما با این‌ نوع‌ كارهایشان‌ بیشترین‌ ضربات‌را بر پیكره امت‌ اسلامی‌ وارد نمی‌آورند.
بسیار دردآور و تأسف‌بار است‌ در عصری‌ كه‌ دشمنان‌شبانه‌روز برای‌ از بین‌ بردن‌ مسلمانان‌ برنامه‌ریزی‌می‌كنند، این‌ عده‌ از مسلمانان‌ نیز به‌ جان‌ هم‌ افتاده‌اند وهر كدام‌ فقط‌ حزب‌ و گروه‌ خویش‌ را بر حق‌ می‌دانند ودیگران‌ را رد می‌نماید.
چقدر دردآور است‌ كه‌ به‌ جای‌ ترغیب‌ و تشویق‌ و آماده‌كردن‌ جوانان‌ برای‌ جهاد و شهادت‌ در راه‌ الله، آنان‌ را به‌اختلافات‌ فقهی‌ و نظریات‌ گوناگون‌ مذهبی‌ مشغول‌می‌نمایند و این‌ را پیشرفت‌ و ترقی‌ و تبادل‌ افكار و اندیشه‌می‌دانند!
اندكی‌ با انصاف‌ و به‌ دور از هرگونه‌ تعصبی‌ بیاندیشیم‌ وبنگریم‌، آیا در این‌ وضعیت‌ كنونی‌، گاه‌ آن‌ است‌ كه‌ خود رامشغول‌ اختلافاتی‌ نماییم‌ كه‌ هیچ‌ سود و نفعی‌ برایمان‌ دربرندارد!
عده‌ای‌ وقت‌ خویش‌ را به‌ این‌ سپری‌ می‌نمایند كه‌ دست‌هارا در وقت‌ نماز بالای‌ سینه‌ بگیرند یا زیر ناف‌ و یا غیرآن‌!!!
عده‌ای‌ وقت‌ خویش‌ را صرف‌ آن‌ می‌نمایند كه‌ نماز تراویح‌ 8 ركعت‌ است‌ یا 20 ركعت‌ و هر كدام‌ از دو طرف‌ بر ضدیكدیگر می‌نگارند!!!
خلاصه‌ بسیارند از گروه‌ها و احزاب‌ اسلامی‌ كه‌ با هم‌درگیرند بی‌آنكه‌ متوجه‌ حربه‌ها و دسیسه‌های‌ دشمنان‌باشند كه‌ از این‌ نوع‌ اختلاف‌ و جدایی‌ها چه‌ استفاده‌هایی‌می‌نمایند و چقدر خوشحال‌اند كه‌ مسلمانان‌ این‌گونه‌ از هم‌گسسته‌اند و هر كدام‌ فقط‌ به‌ حزب‌ و گروه‌ خودمی‌اندیشند.
نگارنده‌ به‌ عنوان‌ یكی‌ از جوانان‌ امّت‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ از تمامی‌ افراد به‌ هر گروه‌ و حزبی‌ وابسته‌ وعلاقمند هستند، عاجزانه‌ درخواست‌ می‌نماید كه‌ ازمطرح‌ نمودن‌ اختلافات‌ به‌ شدّت‌ بپرهیزند و با حفظ‌عقاید و اندیشه‌های‌ خویش‌، در كنار دیگر برادران‌مسلمانشان‌ در یك‌ صف‌ قرار گیرند تا بیشتر از این‌،دشمن‌ بر پیكره جامعه اسلامی‌ ضربه‌ وارد نكند و بیشتراز این‌ قلب‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ ناراحت‌ وغمگین‌ نشود.
منبع: چرا مسلمانان شکست می‌خورند (محمد ایوب گنجی)
ترتیب کننده: وسیم احمد ادیب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 1 =